Search
Close this search box.

Botoks ile İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Kırışıklıklar için oldukça sık kullanılan medikal tedavi şekli botoks hakkında duyduğunuz her şey doğru değil. Bu nedenle botoks hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için sıraladık gelin birlikte bakalım…

Botoks yılan zehri mi?

Tabi ki hayır, botoks, birçok kişinin düşündüğü gibi yılan zehrinden üretilmiyor. Botoks, uzmanların laboratuvar ortamında “Clostridium Botulinum” isimli bakteriden elde ettiği bir ilaçtır. Hatta ilk üretildiğinde şaşılık tedavisi için kullanılmıştır. Sonrasında derideki kırışıklıklara iyi geldiği tespit edilmiş ve FDA tarafından onay aldıktan sonra da kullanımı yaygınlaşmıştır.

Botoks sonrasında mimiklerimi tamamen kaybedecek miyim?

Mimiklerin hiç kullanılamaması yani yüzdeki ifadesiz görüntü botoks enjeksiyonunun aşırı dozda uygulanmasının sonucudur. Deneyimli bir dermatolog veya medikal estetik doktoru hangi bölgeye ne kadar uygulama yapılacağını bildiğinden sonuç sağlıklı ve doğal olacaktır. Botoks kas hareketlerini azaltacak ancak tamamen de azaltmayacak şekilde dikkatlice uygulanmalıdır. İyi bir sonuç için uzman bir hekim tercih etmek kaçınılmazdır.

Botoks işleminden sonra yüzüm şişer mi?

Doğru bilinen yanlışlardan biri de botoks sonrasında yüzde şişme olacağı… Botoks yüzde şişkinlik yapmaz. Bu durum dolgu maddesi veya yağ enjeksiyonları ile ilişkili olabilir.

Botoksun etkisi geçince yüzüm daha mı kötü olacak?

Botoksun amacı kırışıklıkları açmaktır. Bu nedenle tedavilerinizi düzenli aralıklarla yaptırdığınızda kırışıklıklarınızın artmasını da önlemiş olacaksınız. Botoks yaptırmayı bırakırsanız kırışıklıklarınızın normal şekilde gelişmeye devam eder. Botoks yaptırmış olmanız bıraktığınızda kırışıklıkların oluşumunu hızlandırmaz veya görünümünü kötüleştirmez. Aksine hiç yaptırmamış halinize oranla çok daha iyi bir görünüm sağlar.

Botoks işleminde acı hissedecek miyim?

Botokstan önce işlem yapılacak bölgeye uyuşturucu krem sürülür ve uygulama çok kısa sürer. Acı eşiği kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel anlamda çok hafif bir acı hissedebilirsiniz.

Botoks ne kadar süre etkilidir?

Botoks kalıcı değildir. Sonuçları genellikle 3-6 ay arasında sürer. Zaten bu nedenle, düzenli olarak kontrol edilip, tekrarlanması gerekir.

Botoks kaslar için zararlı mıdır?

Botoks kaslar için zararlı değildir. Aksine düzenli botoks enjeksiyonları ile aşırı ve istemsiz kas hareketleri normale dönüştürülebilir. Düzenli ve zamanında yapılan enjeksiyonlarla mimik kasları belli bir disiplinde tutulur ve birkaç uygulamadan sonra doz ihtiyacınız azalabilir.

 

Songül Torbaoğlu

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook