Search
Close this search box.

Cilt Bakımında Bunları Yapmayın!

Her kadının hayalidir aydınlık, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt… Bu amaç doğrultusunda da herkes kendine göre bir rutin uygular. Peki bu süreçte yapılan hatalı uygulamaların, çözülmesi çok zor sorunlara neden olabileceğini biliyor muydunuz? O çok sevdiğiniz, neyin reklamını yapsa koşulsuz güvendiğiniz influencerda görerek aldığınız ya da arkadaşınıza iyi geldi diye kullandığınız ürün sizin cildinizde farklı reaksiyonlara neden olabilir.

Biz de araştırmalarımızı bu konuya odakladık ve sizler için birkaç maddelik dikkat edilecekler listesi hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim;

  1. Aynı anda çok fazla cilt bakım ürünü kullanmayın

“Daha çok ürün daha temiz ve sağlıklı cilt” gibi bir motto benimsediyseniz bunu acilen bırakmalısınız. Her cilt bakım ürünün içeriği bir arada kullanılmaya uygun değildir. Aksi takdirde kızarıklık, soyulma, tahriş ve sivilce gibi cilt reaksiyonlarına sebep olabilir.

  1. Ev yapımı cilt bakım ürünlerini bilinçsizce kullanmayın

Kullandığınız ürünler doğal olsa da sizin cilt tipiniz için uygun olmayabilir. Ayrıca kullandığınız diğer cilt bakımı ürünleriyle etkileşimleri de ciltte tahrişe neden olabilir.

  1. Yüzü sık yıkamak da doğru değil

Yüzünüzü yıkadıkça daha ferah ve arınmış hissedebilirsiniz. Fakat cildimizde bulunan doğal yağlar yenilenme ve cildin beslenme döngüsünde önemli bir rol oynuyor. Kısacası abartıya kaçmamak gerekiyor. Sabah ve akşam cilt bakımı rutininde yüz yıkamak yeterli.

  1. Cildinize sert davranmayın

Cildinize uyguladığınız serum krem gibi ürünleri göz çevresi ve tene ovuştururak uygulamak ve makyajı baskılayarak temizlemek de cilde zarar verir.

  1. İçerik seçimi çok önemli

Her içerik her cilde uygun değildir. Bu nedenle cilt tipiniz için en iyi cilt bakım ürünlerini seçmek ve bilinçli bir bakım rutini oluşturmak da önemli. Bu konuda Sade Poliklinik’te ki uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

  1. Peelingin fazlası da zarar

Peelingler cilt bakımının önemli bir aşamasıdır. Fakat bunun da bir sınırlaması olmalıdır. Her gün ya da gün aşırı peeling uygulaması cildinizde istediğiniz canlı ve dinç görünümün aksine bir sonuç yaratabilir.

Tabi tüm bunların yanında profesyoneller ellerde yapılan cilt bakımının evde yapılanlardan çok farklı olduğunu da söylemeliyiz. Ayda bir mutlaka kişiye özel planlanan bir cilt bakımına gitmelisiniz. Farkı Sade Polikliniğe geldikten sonra göreceğinize eminiz 🙂

 

Songül Torbaoğlu

WhatsApp
Telegram
Email
Facebook